Mistrz Polszczyzny w Gimnazjum nr 4 w Jaśle

Swoją wiedzę o współczesnej polszczyźnie sprawdzili uczestnicy Powiatowego Konkursu o tytuł Mistrza Polszczyzny, który odbył się 21 lutego 2017 r. w Gimnazjum nr 4 w Jaśle. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Konkurs miał na celu kształtowanie świadomości językowej młodego pokolenia oraz propagowanie postawy dbałości o poprawność polszczyzny nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas szóstych z dziesięciu  szkół podstawowych SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP nr 6, SP 7, SP 10 oraz Zespołu Szkół Społecznych z Jasła oraz uczniowie szkół podstawowych z Dębowca i Osieka Jasielskiego i Jabłonicy. Przed nimi było trudne zadanie  – musieli bezbłędnie napisać podyktowany tekst i  rozwiązać zadania z zakresu frazeologii, fleksji, poprawnej budowy zdań oraz semantyki.

Magdalena Fila  ze Szkoły Podstawowej nr 4 zajęła pierwsze miejsce. Najlepiej poradziła sobie z zawiłymi konstrukcjami językowymi, które opowiadały o  patronie 2017 roku, czyli o Józefie Piłsudskim. Drugie miejsce zajął  Aleksander Hycnar z „Czwórki”. Trzecie miejsce przypadło Weronice Weseckiej z SP nr 2  w Jaśle. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w pisaniu, nie tylko prac z języka polskiego.